Majompalota után harmónia és mélység: 2024 legjobb társasjátékai a karácsonyfa alá

2024. december 22. 19:05

Valahol az egész családnak ajándék egyszerre, hiszen mindenki jól szórakozhat vele, ráadásul fejleszti a készségeket és a szociális képességet – mi az? Naná, hogy a társasjáték.

2024. december 22. 19:05
2024 legjobb társasjátékai a karácsonyfa alá
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Friso Gentsch/picture alliance, Getty Images és Böjtös Gábor, 2024 legjobb társasjátékai a fa alá

Skyrise, 2024 legjobb társasjátékai között
2024 legjobb társasjátékai, köztük a Skyrise

Idén is sok izgalmas és érdekes társasjáték jelent meg – méghozzá nemcsak a nemzetközi piacon, hanem Magyarországon is, ahol a nagyobbak mellett most már az olyan, importőrből lett kisebb kiadók is megvetették a lábukat, mint a Vagabund vagy az A-Z Kiadó. A 12. Társasjátékok Ünnepe is mutatta, hogy szintet lépett hazánkban az iparág, a piac pedig még szélesebb, még színesebb, így bárki megtalálhatja a neki való legjobb társasokat.

Csak és kizárólag az a kérdés, hogy milyen összegért, milyen nehézségben, milyen témában vágyunk új elfoglaltságra.

Jelen összeállítással (és egy kis csalással) igyekeztem kizárólag a magyarul is megjelent társasjátékokból válogatni úgy, hogy kellően változatos és nagyjából mindenkinek megfelelő felhozatallal segítsem a választást.

Ezt is ajánljuk a témában

Monkey Palace és majomkodás

Ha nem is a legkisebbeknek való (nekik és a szüleiknek ajánlom a jópofa, tavalyi Deszkalózokat), de azért nyolc éves kortól kifejezetten jó választás lehet a Gémklub kínálatát színesítő Monkey Palace, amely ügyesen vegyíti a LEGO-játékok és a pontszerző, építős társasok mechanikáját, miközben leginkább utóbbiként funkcionál, nem bélyegezhető meg azzal, hogy csak egy újabb LEGO-szett.

Monkey Palace, 2024 legjobb társasjátéka
Monkey Palace, 2024 egyik  legjobb társasjátéka

A minőségi komponensek mellé emiatt látványos asztalkép is köthető, miközben a játékosok építőelem-bevételhez jutnak, lépcsőzetesen építkeznek, majd az így szerzett pontjaikkal további, még jobb beszerzési lehetőségekhez jutnak. Mivel a LEGO-t alapból sokan szeretik, ezzel az itthon 15 990 forintért megvásárolható játékkal a gyerekeknél szerintem eleve nem lehet mellélőni, de a felnőttek is ugyanúgy élvezhetik az építkezést.

A Harmónia az, amire mind törekszünk

Rengetegen tartják számon a kedvenc társasjátékaik között a Cascadia vadvilága és az Azul társasokat, és ugye mi bajunk lehet abból, ha két létező és közkedvelt terméket vegyítve valami újat hozunk létre? Semmit, amit a Harmónia is bizonyít, miközben élőhelyeket és azokon életet teremtve egyedi faunát és flórát alkotunk a játékostáblánkon.

A mutatós asztalkép és a sokfajta lehetőséget biztosító kártyák segítségével a Harmónia nemcsak valóban harmonikus játék, de nagyon élvezetes is, ami a szépérzékünkre is jó hatással van. Nyolc éves kortól ráadásul már ez is játszható, sőt év végére a nemzetközileg elismert BoardGameGeek oldalon a családi kategória első húsz legjobb játéka közé is feltornázta magát az itthon 13 990 forintért megvásárolható társas.

The Witcher: Óvilág – Deluxe kiadás

Az Andrzej Sapkowski Vaják című könyvsorozatán alapuló társasjáték az év egyik legizgalmasabb gamer megjelenése, elvégre a franchise világa van annyira egyedi és izgalmas, hogy mind a könyvekből építkező videójátékok, mind a Netflixre gyártott sorozat komoly sikereket és érdeklődést váltson ki. Nincs ez másképp az Óvilág esetében sem, aminél a Delta Vision rengeteg szöveget fordított le a kalandkártyákhoz,

amik minden játék alatt képesek újdonságot mutatni, a változatosságra pedig pláne nem lehet panasz, ha esetleg a különböző kiegészítőkre is beruházunk.

Ezt is ajánljuk a témában

De a Deluxe kiadás alapból elég tartalmat biztosít, és ugyan a 63 992 forintos ár ijesztő lehet, azért 2-3 vagy akár 4 fővel játszva nagyon tartalmas kalandokat élhetünk át, miközben felfedezzük a vidéket és az embereket vegzáló szörnyetegekre vadászunk. Nem mellesleg a BoardGameGeek tematikus toplistáján a The Witcher: Óvilág a 77. helyre kúszott fel, ami megint csak szép eredmény.

A tudattalan mélyén Freuddal

Év végére jelent meg a Gémklubnál a rendkívül tematikus eurojáték, amely a Szerdai Pszichológiai Társaságot jobban bemutatva igyekszik játékos formában megértetni a pszichoanalízis lényegét, amivel a játékosok Jung és a többi neves orvos bőrébe bújva pácienseket gyógyítanak. A játék témája eleve különleges, hiszen korábban hasonlóval még nem nagyon találkozhattunk, ráadásul a Fantasia Games a megvalósítás terén sem bízott semmit a véletlenre,

emiatt egy rendkívül okos és látványos társasjáték a végeredmény, melyet a limitált Kickstarter-extrák nélkül is élmény az asztalra tenni.

 

A tudattalan mélyén, 2024 legjobb társasjátéka
A tudattalan mélyén, Freud nyomában

A tudattalan mélyén gond nélkül az év egyik legjobb megjelenése, és tipikusan olyan játék, aminél mindig van mit csinálni, mindig lehet pontot szerezni, de ha valaki jól működő gépezetet óhajt építeni, alaposan ki kell használnia a rendelkezésre álló lehetőségeket. Mint említettem, a sima bolti verzió is nagyon mutatós és igényes, emiatt a 27 990 forintos ár is valamivel magasabb az átlagnál, de összességében nagyon megéri a megvásárlása, amivel a kicsit tapasztaltabb játékosok hosszabb távra is biztosíthatják maguknak a kiváló szórakozást.

Nucleum társasjáték
Nucleum, 2024 egyik legjobb magyar kiadású társasjátéka

Nucleum a vérbeli gamereknek

Ha azonban valaki igazán komplex, nagyon gondolkodós társasjátékra vágyna, akkor a magyar társasjáték-tervező, Turczi Dávid és a tervező-legenda, Simone Luciani (Tzolk’in, Newton, Darwin utazásai, Gólem, Duzzasztómű stb.) közös produkciója lehet a legjobb választás. A BoardGameGeeken jelenleg a 106. legjobb stratégiai és en bloc a 195. legjobb társasjáték egy olyan alternatív kort mutat be, amikor Elsa von Frühlingfeld új találmánya teljesen felborítja az energiaellátásról alkotott elképzeléseinket, hiszen eljárásával

az ekkor izolált urániumot használja fel egy edény víz felmelegítésére, és a keletkező gőzzel képes meghajtani a kísérletben résztvevő motort így bizonyítva a „porlasztásnak” nevezett folyamatot, melynek révén aktívan tartotta az urániumot.

Ezt is ajánljuk a témában

A Nukleum így válik a következő évtizedekben a fellendülés fő mozgatórugójává, amit aztán a játékosok is meglovagolnak az ipari forradalom vezetőiként, miközben termelnek, szállítanak, építenek, és egész városokat látnak el energiával. A magyarul 24 792 forintért megvásárolható játék egyáltalán nem egyszerű, sőt még a tapasztalt gamereknek is komoly fejtörést okozhat. Viszont mint játék, annál izgalmasabb, egyedi külsejével és akcióválasztó mechanikájával ráadásul nem véletlenül népszerű. Akik pedig komolyabban rákapnak, azok angolul már két kiegészítővel is elmélyíthetik az egyébként sem hétköznapi játékmenetet.

Csalás a párosoknak és az angol játékokat kedvelőknek

Mint említettem a cikk elején, kis csalással is készültem. Mert ugyan a listát számos elemmel lehetne bővíteni, kezdve a kártyajáték Scouttól a Castles of Burgundy különleges kiadásáig, amit semmiképpen sem hagyhattam le róla, az A Gyűrűk Ura – Párbaj Középföldéért, mely pároknak, házaspároknak, de akár barátoknak is ideális társasjáték lehet. A 7 csoda – Párbajt újragondoló társas Tolkien művét mutatja be olyan módon, ami kizárólag két főre lett írva, méghozzá nagyszerűen eltalált mechanika,

illetve olyan tálalás mellett, ami már önmagában megéri a 11 990 forintos árat, pedig a játékélmény még a látványvilágnál is sokkal jobb, ráadásul rövid időn belül ez a játék is a 90. helyre kúszott a stratégiai toplistán.

Ha pedig valaki nem riad vissza az angol nyelvű, Kickstarterről jött, közösségi gyűjtéssel megszületett játékoktól, azoknak még két extra ajánlatom van. Az első az a Skyrise, ami egyedi, számos építészeti stílust megelevenítő asztalképével, valamint izgalmas, a licitálásra építő játékmenetével az év egyik legjobbja, pláne, ha valaki a Collector’s Editionre ruház be. A második pedig az Andromeda’s Edge, ami sci-fi köntösben kínál szinte végtelen lehetőséget, bolygófelfedezést, gyűjtögetést, építést és harcot, és ami Deluxe Edition képében az igazi. A jó hír, hogy ez januárban, bár csak bolti verzióban, de magyarul, Androméda címen érkezik a Gémklubnál.

Ezek voltak tehát az év legjobb társasjátékai, amik közé és mellé természetesen fejből tudnék még legalább ugyanennyit sorolni, de ne legyünk telhetetlenek. Ha valakinek esetleg kimaradt a kedvence, az ettől függetlenül hozzászólásban ossza meg velünk, melyik és miért az. 

Egyébként pedig előre is áldott karácsonyt és nagyon vidám játékórákat kívánok minden nyitottabb és játékoskedvű olvasónknak!  

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2024. december 22. 19:18
Ez a majompalota az a majompalota amit Tordai elvtárs engedély nélkül építettet és le kell bontani?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!